 |
Загальні функції при роботі з будь-яким каналом зв'язку (GSM або GPRS).
- Робота з контролерами, що мають інтерфейсний вхід / вихід RS-485:
- виробництва «РАУТ-автоматік» (протоколи MODBUS-RTU і UNIVERS)
або
- інших виробників (протокол MODBUS-RTU)
В мережі MODBUS-RTU шлюз є «майстром».
- Робота з водо- та теплолічильниками, електролічильниками, коректорами газу, що мають інтерфейсні входи / виходи RS-485 та працюють:
- по протоколу обміну MODBUS-RTU (одержання тільки поточних даних)
- за власним протоколом обміну, для яких в SCADA-системі ESM написані модулі вводу / виводу
Застосування GPRS-каналу для роботи з приладами обліку перебуває в стадії розробки. Типи приладів обліку, для яких написані відповідні модулі вводу / виводу див. на сайті в документації на SCADA-систему
Функції при роботі з GSM-каналом зв'язку.
- При роботі зі SCADA-системою ESM шлюз G20 може:
- здійснювати прийом дзвінка від SCADA-системи, виконаного через стандартний GSM-модем (режим встановлений в програмі шлюзу і працює завжди) двома способами:
- «Черговий сеанс зв'язку», під час якого шлюз G20 опитує і передає в SCADA-систему дані
- «Позачергової сеанс зв'язку», під час якого шлюз G20 видає, отримані від SCADA-системи, команди в контролери або на власні дискретні виходи
- виконувати дзвінок в SCADA-систему через стандартний GSM-модем (режим настроюється при необхідності).
Дзвінок в SCADA-систему шлюз здійснює в результаті появи в одному з контролерів або на своїх входах сигналів, запрограмованих для передачі в SCADA-систему. Для виявлення таких сигналів шлюз G20 періодично опитує підключені до нього контролери. Опитування і передача вищевказаних сигналів, при їх виникненні, здійснюється лише за відсутності сеансу зв'язку встановленого SCADA-системою. Налаштування періодичності опитування і обсягу запитуваної інформації встановлюються під час налаштування модуля введення / виводу UNIVERS або MODBUS в SCADA-системі ESM.
- При роботі з мобільними пристроями (мобільний телефон, смартфон) шлюз G20 може:
- приймати з мобільного пристрою SMS-запити і висилати у відповідь SMS-повідомлення або приймати з мобільного пристрою SMS-команди (режим встановлений в програмі шлюзу)
- передавати SMS-повідомлення на мобільний пристрій без попереднього SMS-запиту (режим настроюється при необхідності).
Якщо шлюз налаштований на видачу даних тільки по SMS-запиту, то він опитує контролери і власні дискретні входи тільки коли з'явиться відповідний запит. Якщо в шлюзі додатково налаштована можливість самостійної передачі SMS-повідомлень (без запиту), то шлюз періодично опитує підключені до нього контролери і при наявності у них сигналів, запрограмованих для передачі в SCADA-систему при їх виникненні, або при виникненні сигналів на власних дискретних входах, видає SMS-повідомлення на мобільний пристрій.
При роботі по GSM-каналу зв'язку використовуються два варіанти програмування:
- з комп'ютера через USВ-порт за допомогою утіліти «Конфігуратор GSM /GPRS-шлюзу» при налагодженні роботи модуля GSM-зв'язку у складі SCADA-системи ESM
- дистанційно за допомогою SMS-повідомлень
Переваги роботи з GSM-каналом зв'язку.
- Відсутність необхідності отримання статичної IP-адреси для ПК з SCADA-системою ESM.
Недоліки роботи з GSM-каналом зв'язку.
- Необхідність підключення до ПК зі SCADA-системою ESM стандартного GSM-модему.
- Відсутність постійного з'єднання SCADA-системи з об'єктом.

Функції при роботі з GPRS-каналом зв'язку.
Робота зі SCADA-системою ESM здійснюється шляхом установки постійного зв'язку шлюзу, з підключеними до нього контролерами і приладами обліку, зі SCADA-системою ESM по мережі Internet через GPRS-канал.
В даному режимі робота віддаленої SCADA-системи нічим не відрізняється від роботи на об'єкті локальної SCADA-системи за винятком швидкості обміну даними,яка залежить від зовнішніх умов, тобто роботи мережі Internet.
При роботі по GPRS-каналу зв'язку використовується один варіант програмування:
- з комп'ютера через USВ-порт за допомогою утіліти «Конфігуратор GSM / GPRS-шлюзу» при налагодженні роботи модуля GPRS-зв'язку у складі SCADA-системи ESM
Переваги роботи з GPRS-канали зв'язку.
- Відсутність необхідності підключення до ПК зі SCADA-системою ESM стандартного GSM-модему.
- Можливість підключення ПК зі SCADA-системою до мережі Internet будь-яким способом.
- Наявність постійного з'єднання SCADA-системи з об'єктом.
Недоліки роботи по GPRS-канали зв'язку.
- У користувача можуть виникнути труднощі з отриманням IP-адреси *, якщо провайдер не може її надати в тому місці, де встановлено ПК зі SCADA-системою.
*Зовнішню статичну ІР-адресу користувач може придбати (отримати) у свого Internet-провайдера. У зв'язку з тим, що в ряді випадків отримання IР-адреси утруднено, необхідно упевнитися в можливості її покупки (отримання) доприйняття рішення про спосіб організації передачі даних на об'єкті.
|